Cellulit

Cellulit to nierównomierne rozmieszczenie tkanki tłuszczowej, występujące razem z obrzękowo-włóknistymi zmianami tkanki podskórnej. Pojawia się po okresie dojrzewania, nasila się w ciąży, menopauzie i w zaburzeniach hormonalnych. Efektem jest nierówna i pofałdowana powierzchnia skóry ud, bioder, kolan, pośladków, ramion i sutków. Na skórze tych partii ciała mogą być widoczne guzki i zgrubienia, czasami mogą one powodować ból.

Zmiany występują przede wszystkim wśród kobiet i młodych dziewcząt i powodowane są prawdopodobnie przez nadmiar estrogenów w ich organizmie. Cellulit rzadko występuje u mężczyzn.

Objawy cellulitu dzieli się na dwie grupy:

objawy subiektywne – zgłaszane przez pacjentów, najczęściej dotyczą uczucia ciężkości, nadmiernego napięcia kończyn dolnych, a także skurczy, parestezji i mrowienia. Okresowo może występować nagły ból o niewielkim nasileniu.
objawy zauważalne przez lekarza – widoczny efekt skórki pomarańczowej i objaw materacowy. Występują nierówności i pofałdowania powierzchni skóry, a także rozstępy oraz zmiany w zakresie nadmiernej pigmentacji skóry. Badania mogą ujawnić obrzęk tkanki podskórnej, mikrowynaczynienia, a także żylaki i zmiany troficzne w tkankach skóry.

Wyróżniamy dwa rodzaje cellulitu:

twardy, inaczej wodny
miękki, tłuszczowy, spotykany u osób mało aktywnych, które straciły na wadze

Mechanizmy tworzenia się cellulitu

Podstawowe mechanizmy tworzenia się cellulitu:

nadmierne gromadzenie się wody w macierzy międzykomórkowej z następczym obrzękiem tkanki podskórnej;
niekorzystne zmiany w mikrokrążeniu tkankowym;
odmienna struktura anatomiczna tkanek uzależniona od płci.

W leczeniu dąży się do poprawy mikrokrążenia, lipolizy i odbudowy skóry. Stosowane są zabiegi medyczne – mezoterapia igłowa, lipoliza, liposukcja – oraz kosmetyczne: mezoterapia bezigłowa, masaż podciśnieniowy (endermologia), jonoforeza, ultradźwięki, elektrostymulacja, drenaż limfatyczny, krioterapia.