Dermatologia to dziedzina medycyny zajmująca się badaniem oraz opisem struktury i funkcji skóry, a także schorzeniami skóry i jej przydatków (włosów, paznokci), oraz niektórymi chorobami ogólnoustrojowymi, ujawniającymi się przede wszystkim na skórze (np. łagodne i złośliwe nowotwory, jak czerniak złośliwy lub rumień guzowaty).

Główny podział dermatologii obejmuje:
dermatologię kliniczną – zajmującą się diagnozowaniem i leczeniem chorób skóry;
dermatologię doświadczalną – zorientowaną na poznawanie struktury i mechanizmów funkcjonowania skóry.

Dermatologia bada przyczyny i mechanizmy chorób skóry oraz poszukuje sposobów jej leczenia i zapobiegania dermatozom. W połączeniu z wenerologią jest jedną z podstawowych lekarskich klinicznych specjalności niezabiegowych. Tytuł specjalisty dermatologa i wenerologa uzyskuje lekarz po odbyciu określonego przepisami szkolenia w akredytowanych jednostkach i zdaniu egzaminu państwowego. Określenie „specjalność podstawowa” oznacza, że od lekarza przystępującego do kursu specjalizacyjnego nie wymaga się posiadania specjalizacji w innej dziedzinie, a jedynie dyplomu lekarza medycyny oraz prawa wykonywania zawodu.

Dermatolog

To lekarz który zajmuje się rozpoznaniem i leczeniem wszelkich zmian skórnych, i jej przydatków takich jak włosy, paznokcie, oraz niektórymi chorobami ogólnoustrojowymi a także szeroko rozumianą profilaktyką.